Decina SB1200R3T Luna 1200mm Rear Outlet Square Shower Base Decina SB1200R3T Luna 1200mm Rear Outlet Square Shower Base
On Sale
Decina SB1200R3T Luna 1200mm Rear Outlet Square Shower Base
available online
Want to know more about this product?
Please email or call us on 9336 2288 to get in touch with our showroom for more information
Product Description
SB1200R3T
Size (L) x (W) x (H): 1200 x 900 x 64* (mm)
*Height to the top of the tile bead
Features
  • Made in Australia
  • Manufactured from premium sanitary grade acrylic
  • 10 year warranty
  • Steel rod reinforced base
  • Base is reinforced with resin, timber board and fiberglass for extra strength
  • Easy to clean
  • High-slip resistance
  • No mortar bed required
  • Low entry height – 49mm
  • Warm under foot
  • Won’t stain, scratch or fade
  • Self-supporting feet
  • Contemporary, chrome, square waste outlet
*This base height dimension is to the top of the tile bead.
NET WEIGHT
  • 28.0 kg
ACCESSORIES
  • 2-sided shower wall (SW1200 ~ 1183 x 883mm)